Kanı durduran buluş – haberturk.tv

Kaynak: http://www.haberturk.tv/saglik/haber/1431099-dijital-detoksun-yol-haritasi

Kanı durduran buluş

19 Mart 2017 Pazar
İki Türk kimyager deniz canlılarının kabuğundaki iki maddeden kanı durduran bez yaptı.

Antalya’da bir firmada çalışan Kimya Mühendisi Koray Öztürk ile Kimyager Anıl Yamuk’un karides ve yengeç kabuklarından elde ettiği kitin ile kitosan maddeleri, insan sağlığı ve tarım ürünleri üzerindeki şaşırtan etkisiyle dikkat çekti.

Ege Üniversitesi’nde eğitim gördükleri sırada üniversite hocalarının deniz canlılarının kabuklarında bulunan kitin maddesi üzerindeki çalışmalarını takip eden Öztürk ile Yamuk, bu maddenin insan sağlığı ve tarım üzerindeki etkisini araştırdı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 1 milyon 300 bin lira desteğiyle Ar-Ge çalışmalarına başlayan ikili, keşfettikleri kitin ile kitosanla ilgili deneyler yaparak yüzde yüze varan başarıya ulaştı.

Öztürk ve Yamuk, sadece deniz canlılarının kabuğunda bulunan bu maddelerin tarım ürünlerindeki hastalık ve böcek sıkıntısını ortadan kaldırdığını; eklem ve zedelenmiş kıkırdak dokusu ile kolesterole iyi geldiğini açıkladı.

Hatta iki araştırmacı bu maddelerden elde edilen bezin kanı durdurduğu keşfetti.

Kimyager Yamuk, denizdeki tüm kabuklu canlılarda bulunan kitini saf suyla lensinleştirerek kitosanı ortaya çıkardıklarını belirtti.

Kitosanın kitine göre birçok avantajı olduğunu aktaran Yamuk, bu maddenin kanı pıhtılaştırma özelliği olduğunu dile getirerek “Bu konuda orduya özellikle kan durdurucu bez yapma çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Kitosanın tarım ürünleri üzerindeki etkisinden bahseden Kimya Mühendisi Öztürk ise, sıvı formundaki nanovit olarak kullandıkları kitosan maddesinin kırmızı örümcek, saman akarı, tuta ve tripserin üzerinde yüzde yüze varan başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.Bir Cevap Yazın