ADAGA CALMINO+B

Özellikle kışın bitkilerde kalsiyumun taşınması sorun teşkil eder. Bu nedenle bünyesinde yer alan aminoasitler bitkilerde kalsiyumu sürükleyici yani taşıyıcı özelliğinden dolayı son derece etkili ve faydalı bir kalsiyum içerikli üründür. Formülündeki Bor ise hem Kalsiyumun taşınmasında yardımcı hem de bitkinin bor ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Ayrıca kalsiyumu çözünür formda tutar ve alınımını arttırır. Hücre duvarının teşekkülü, hücre çeperinin bütünlüğü için gereklidir.  Kalsiyumun Bor la kombine çalışması daha yüksek bir etki yapar.

ADAGA CALMINO+B içerisine stomaların açılmasını sağlayan aminoasitler ilave edilmiştir. Bu aminoasitler sayesinde hava kapalı da olsa stomalar açılır. Bitkide terleme başlar. Suyun hareketi ile de kalsiyum taşınır.

İçerik

Garanti Edilen içerik % W/W
Organik Madde 10
Toplam Azot ( N ) 8
Nitrat Azotu 4
Üre Azotu 4
Suda Çözünür kalsiyumoksit (CaO ) 7,5
Suda Çözünür Bor ( B ) 0,3
Serbest Amino Asitler 2
pH 2-5

– Kalsiyum inmobil (taşınmayan) bir elementtir. Bitki içerisindeki hareketi  suyun hareketi ile olur. Bitkide stomalar açıldığında terleme başlar, su yukarı çekilir. Dolayısıyla kalsiyumda çekilir. Stomalar kapalı ise terleme olmaz, kalsiyumda taşınmaz. Bu nedenle kalsiyum eksikliği daha çok; stomaların kapalı olduğu kış aylarında ve çok yüksek sıcaklık olduğu zamanlarda ortaya çıkar.
– Kalsiyum hücre duvarının ana içeriğidir ve kök uzaması için çok önemlidir. Kalsiyum, pektik zincirin çapraz bağlantı oluşturması nedeniyle hücre duvarlarının sertleşmesini ve güçlenmesini sağlar. Hücre bölünmesinde görev alır.

Kitosan bitki sağlığı ve gelişimi için yararlı bir çok elementi içeriğinde bulundurmaktadır…

Kitinden üretilen bir polisakarittir. Kitin, yengeç ve karides gibi deniz canlılarının kabuğunu oluşturan ana maddedir. Tarım dışında pekçok alanda yararlanılan Kitosan, örneğin tıp alanında, kanı pıhtılaştırma özelliği nedeniyle yara bantlarında ya da kanama durdurucu maddelerin içeriğinde; “yağ çekici” özelliği nedeniyle de diyetleri destekleyici olarak kullanılmaktadır. Kitosan ayrıca, su arıtma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir maddedir.
Doğa ile dost olması ve doğada yaygın olarak bulunması sayesinde tarımda kullanımı her geçen gün artmaktadır.

1997 yılında, MIR uzay istasyonunda yapılan deneylerde, kitosanın bitki hücrelerinde Beta 1-3 Glucanase enziminin üretilimi teşvik ederek, hücrelerin hastalıklara direnç göstermesini sağladığı kanıtlanmıştır. Aynı deneyin dünyada yinelenmesi sonucu da benzer değerler elde edilmiştir.

Kitosan Akdeniz, Ege Bölgesi gibi Türkiye’nin çok farklı bölgelerde bulunan deniz canlılarından laboratuvarlarımızda elde edilmektedir.

Sorunuz mu var ?

Ürün detayı , kullanım bilgileri ve diğer merak ettikleriniz için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Geniş ürün yelpazemiz ve sunduğumuz hizmetlerle ihtiyacınız olan tüm yetiştiricilik çözümleri..